Domy energooszczędne w konstrukcji szkieletowej i ich zalety. Ile można zaoszczędzić?

Budynki oparte na konstrukcji szkieletowej są stawiane przede wszystkim w Skandynawii, w której bardzo poważnie podchodzi się do zagadnień ekologicznych. Rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim energooszczędne. Dodatkowo ma wiele przewag nad klasyczną technologią murowaną.

Domy energooszczędne – Lekki szkielet to szybka budowa

Domy szkieletowe stawiane są w zdecydowanie krótszym czasie niż tradycyjne murowane budynki. Wynika to z faktu, że w technologii tej możliwe jest wykorzystywanie prefabrykacji, czyli wstępnego przygotowania poszczególnych elementów w zakładzie produkcyjnym. Tego typu elementy przywożone są na plac budowy, na którym są ze sobą łączone za pomocą materiałów nie wymagających długotrwałego sezonowania, jak np. ma to miejsce w przypadku zaprawy murarskiej.

Niekiedy wysuwany jest argument, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszej szerokości geograficznej ze względu na rzekomą mniejszą stabilność. Otóż domy szkieletowe wybudowane w oparciu o najnowocześniejsze materiały i wiedzę architektoniczną, są w stanie funkcjonować bez uszczerbku na swojej pierwotnej jakości i służyć swoim mieszkańcom przez długie dziesięciolecia.

Domy energooszczędne – Naturalne surowce zamiast tradycyjnych metod

W tradycyjnym budownictwie nierzadko stosuje się materiały szkodliwe dla środowiska lub których wytworzenie związane jest z dużym śladem węglowym. Tymczasem w przypadku domów szkieletowych ich ściany najczęściej wypełniane są specjalnymi bloczkami z naturalnych surowców (jak ma to miejsce w przypadku produktów BrickWood: https://brickwood.pl/projekty/summer-wood/). Stosuje się również różnego rodzaju naturalne metody dociepleń, takich jak pulpa papierowa, a nawet słoma. W zależności od zapotrzebowania, można dobrać odpowiednią metodę termoizolacji, która pozwala na uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego.

Doskonałe parametry energetyczne i oszczędność dla portfela

Domy wykonane w konstrukcji szkieletowej pozwalają zaoszczędzić już na wstępie. Ich postawienie wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi kosztami, niż w przypadku tradycyjnych, murowanych budynków. Nie wymagają wkopywania głębokich fundamentów, a ich koszty nie są tak bardzo uzależnione od zmian cen produktów budowlanych. Szybkość montażu i czas poświęcony na budowę ścian pozwoli zaoszczędzić na kosztach inwestycji.

Do postawienia domu w konstrukcji szkieletowej potrzebna jest znacznie mniejsza ekipa niż w przypadku tradycyjnego domu, dodatkowo budowa zajmuje zaledwie kilka dni. To z kolei zmniejsza potrzebę płacenia za ewentualny kredyt i jednocześnie wynajmowania mieszkania przez długi czas.

Kolejną kwestią jest oczywiście energooszczędność. Domy szkieletowe stawiane są od samego początku z myślą o tym, aby być możliwie najbardziej szczelne i kumulować wewnątrz domu energię cieplną. Dodatkowo zastosowanie wentylacji mechanicznej i odejście od wentylacji grawitacyjnej pozwala odzyskiwać ciepło.

Szacuje się, że użytkowanie dobrze wykonanego domu energooszczędnego w szkieletowej konstrukcji może być nawet o 30-40 procent tańsze niż domu o podobnej powierzchni wykonanego w technologii tradycyjnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji, projektowania i stawiania domów energooszczędnych oraz poznać więcej zalet domów szkieletowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą BrickWood.