Czym najlepiej obić kanapę?

Odpowiedź nie będzie łatwa, bo to zależy od wielu czynników, choćby od gustu, trwałości materiału, koloru i zasobności kieszeni właściciela mebla. Tapicerkę meblową możemy przecież wykonać z tkaniny, skóry lub skaju tapicerskiego. Dla wielu użytkowników kanap bardzo jest istotne, by jej powierzchnia była przyjemna w dotyku. Zatem plusz, sztruks lub nawet skóra nubukowa. Decyzję o rodzaju obicia możemy też uzależnić od tego, że jesteśmy właścicielami… kota.

Rodzaje obić tapicerskich

Zacznijmy od najpopularniejszych, czyli od tkanin. Chętnie kupowane są kanapy z obiciem pluszowym, czyli o lekko mechatej powierzchni. Plusze wykonuje się co najmniej trzema technikami – jedną z nich jest szczotkowanie tkaniny wyprodukowanej ze specjalnych włókien.

Coraz więcej zwolenników ma alcantara – supermocna tkanina wykonywana z włókien sztucznych (m.in. z poliestru), a konkretnie z mikrowłókien. Jest odporna na rozciąganie. Wykorzystywana także do produkcji żagli.

Tkanina o nieco podobnej nazwie, czyli altara, jest również bardzo mocna i wykonywana z włókien sztucznych, jednak jej powierzchnia przypomina nieco skórę nabukową, jest przyjemna w dotyku niczym zamsz. Również miękkie w dotyku i mocne są tkaniny szenilowe. Wykonywane są z akrylu i poliestru. Niektóre impregnuje się warstwą ochronną. Wykorzystywane są też jako narzuty. Do podobnej kategorii, tkanym mocnych i miękkich zaliczyć można floki – ich powierzchnia składa się z malutkich włosków.

Nadal zwolenników mają obicia z tkanin żakardowych, na ogół wzorzystych i miękkich w dotyku. Coraz bardziej popularne są mikrofazy z racji swojej trwałości. Chętnie wykorzystywany w tapicerce meblowej jest skaj, chociażby dlatego, że jest nieprzemakalny, łatwy w czyszceniu i konserwacji.

Obicia skórzane

Meblowe obicia skórzane należą do eleganckich i raczej bywają dosyć drogie. Przy odpowiedniej i systematycznej konserwacji pozwalają na długie użytkowanie. Najchętniej kupowane są kanapy obite skórą licową, gładką, zabezpieczoną specjalną warstwą ochronną. Najczęściej są to skóry bydlęce. Choć czasem sięgamy po zamsz lub nabuk, które są trudniejsze w czyszczeniu i konserwacji i bardziej przepuszczają płyny.

Czyszczenie i konserwacja tapicerki

Początek będzie podobny zarówno w wypadku obić z tkanin, jak i skórzanych – czyli szczoteczka, odkurzacz z odpowiednią końcówką i lekko zwilżona ściereczka z mikrofibry.

Plamy można usunąć sprawdzonymi, domowymi sposobami, jednak w wypadku skór należy mieć na uwadze to, by się nie odbarwiły. Dlatego najbezpieczniej jest sięgnąć po gotowe zestawy do czyszczenia i konserwacji – o konkretnym przeznaczeniu ze względu na rodzaj materiału.