Dropshipping jak zacząć krok po kroku

Dropshipping – jak zacząć krok po kroku

Dropshipping stał się w ostatnim czasie światowym trendem na rynku e-commerce. Pozwala on na szybkie i łatwe zarabianie pieniędzy w internecie. Dzięki niemu każda osoba, która jest zainteresowana założeniem i prowadzeniem sklepu online, może to robić z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do sieci internetowej. Czym jest dropshipping?Jak zacząć dropshipping i na czym on polega? Czy dropshipping się opłaca? Zachęcamy do lektury.

Dropshipping – co to jest?

Dropshipping, co to właściwie jest? Dropshipping to model logistyczny stosowany w sprzedaży online. Polega on na przeniesieniu całego procesu dostawy towaru na dostawcę – producenta lub hurtownię. Dropshipping pozwala na istotne zmniejszenie obowiązków sklepu, którego zadaniem pozostaje jedynie zdobycie i obsługa klientów oraz obsługa przedsprzedażowa i sama sprzedaż. 

Zalety dropshippingu sprawiają, że model ten jest alternatywnym rozwiązaniem dla prowadzenia tradycyjnego biznesu online. Właściciele sklepów, które działają o dropshipping nie muszą zajmować się wysyłkami oraz prowadzeniem magazynu z produktami.

Dropshipping, czy to się opłaca?

Czy dropshipping się opłaca? Tak, tego typu model sprzedaży pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy związanych między innymi z kosztem wynajmu pomieszczeń magazynowych. Co więcej, osoba prowadząca sklep za zasadach dropshippingu nie musi inwestować w produkty, których być może nie uda się sprzedać. 

Dropshipping to dobry model prowadzenia sklepu internetowego, który sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają biznes związany ze sprzedażą internetową, jak i przedsiębiorców, którzy mają już duże doświadczenie w handlu online. Dropshipping pozwala na szybką weryfikację tego, jakie produkty najlepiej się sprzedają, co pozwala na właściwe dobranie asortymentu bez ponoszenia ryzyka i strat finansowych. Dodatkowo właściciel sklepu nie ponosi kosztów związanych z czasem na przygotowanie i wysyłanie zamówień.

Na czym polega dropshipping?

Dropshipping – na czym polega ten model sprzedaży? Sklepy dropshippingowe działają w oparciu o model tak zwanego “długiego ogona”. Oznacza to, że dropshipping polega na sprzedaży towaru, którego właściciel towaru nie posiada fizycznie na stanie. Towar jest przesyłany bezpośrednio z hurtowni, z którą sklep ma podpisaną umowę. Dropshipping jak to działa w praktyce? 

  • złożenie zamówienia przez klienta,
  • przesłanie przez e-sklep zamówienia do hurtowni dropshipping,
  • wysłanie produktu przez hurtownię do klienta,
  • sklep zarabia na marży.

Jak rozpocząć dropshipping? Oto wskazówki, jak zacząć krok po kroku:

  • wybranie asortymentu, który chce się sprzedawać,
  • założenie sklepu online,
  • uzgodnienie warunków współpracy z hurtownią,
  • rozpoczęcie działań marketingowych i promocyjnych sklepu,
  • sprzedaż produktów,
  • rozliczenie z Urzędem Skarbowym.

Dropshipping z Chin – podatki i VAT

Dropshipping w rzeczywistości nie jest tym samym, co import z Chin. Realizacja zamówienia przebiega podobnie, jak w przypadku dystrybucji towarów na terenie Polski. Warto wiedzieć, iż dropshipping z Chin wiąże się z dużo większym ryzykiem niż zamawianie produktów z polskich hurtowni. Import z Chin jest rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym, ze względu na stałą kontrolę procesu sprzedaży i jakości towaru.

Zgodnie z prawem produkty, które są przedmiotem sprzedaży spoza granicy celnej muszą być opodatkowane stawką VAT związaną z importem. Jego kwota nie jest tożsama z podatkiem VAT, który jest uiszczany z tytuły sprzedaży na terenie Polski. Przepisy mówią, że przesyłki do 150 euro mogą być zwolnione z opłat celnych, ale nie z podatku VAT. Import z Chin w każdej sytuacji wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT.