Kiedy szukamy zacisza

Coraz więcej mieszkańców większych miast szuka dla siebie zacisznego miejsca, albo na stałe, albo po to by spędzać tam urlop. Część z nich próbuje inwestować w grunty na terenie wiejskim, część w dodatkowe nieruchomości, na przykład w gospodarstwa rolne.

Na co przeznaczamy nieruchomości na terenie wiejskim

Wiele zależy od położenia i otoczenia działki. Chyba największym zainteresowaniem cieszą się działki usytuowane nad wodą i tych na sprzedaż jest coraz mniej. Są one zresztą na ogół dużo droższe od ziemi rolnej lub porolnej.

Łatwiej znajdziemy działkę nad mniejszymi jeziorami, choćby w północno-wschodniej części Mazur. W pobliżu Wielkich Jezior Mazurskich niektóre gminy trzymają jeszcze na sprzedaż działki inwestycyjne.

Natomiast część z tych, którzy decydują się na zakup podupadłego gospodarstwa rolnego, na przykład w okolicy Puszczy Boreckiej, myśli również o agroturystyce. Jest grupa osób pochodzących z centrum Polski, która właśnie w tym miejscu znalazła dla siebie zacisze.

O czym powinniśmy wiedzieć zakupując grunt lub inną nieruchomość

Jeśli myślimy o zakupie ziemi z zamiarem wybudowania tam domu to musimy skrupulatnie sprawdzić wiele uwarunkowań. Przede wszystkim dokumenty hipoteczne i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście niezbędny tu będzie zakup z udziałem notariusza.

Szukając dla siebie zacisza nierzadko myślimy o zakupie gruntu w pobliżu lasu. Tu będzie bardzo istotne nie tylko sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale upewnienie się, czy działka nie leży w otulinie rezerwatu lub parku krajobrazowego.

Jeśli to będzie otulina parku krajobrazowego to nierzadko w takim miejscu może być zabronione stawianie domu na trwałym fundamencie. Ponadto może zaistnieć taka sytuacja, że gmina może nie stawiać przeszkód przed typową budową, ale zastrzeżenia będzie składał park krajobrazowy.

Kupując grunt dobrze jest przeanalizować kilka innych elementów – stan sieci wodociągowej i elektrycznej. Jeśli jest studnia to nie zaszkodzi sprawdzenie jakości wody. Pamiętajmy też, że nieruchomość sama w sobie może być atrakcyjna, ale tę atrakcyjność może tracić poprzez fatalny dojazd. To jest bardzo istotny czynnik, przede wszystkim w kontekście zamiarów prowadzenia agroturystyki.

Ponadto nie są wcale odosobnione wypadki uciążliwych sąsiadów lub nawet środowiska zagrażającego bezpieczeństwu. Bywają właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy niechętnie na swoim terenie widzą konkurencję. Na to również zwracajmy uwagę szukając dla siebie ucieczki od miejskiego zgiełku.